آجرچینی مدولار

آجرچینی مدولار

چرا آجر!

در هر ساختمان نمای آن اولین قسمتی است که ذهن هر بیننده را به خود جلب می کند پس می توان گفت نمای هر ساختمان در ابتدا نمایانگر هویت آن است. پس طراحی این عنصر مهم یعنی نماهای ساختمان ها از اهمیت خاصی برخوردار است.آجر چینی یکی از انواع روش های نماسازی از گذشته تا به امروز بوده است.

آجر به دلیل بعضی مشخصات خود از جمله قیمت مناسب، تولید آسان ،اجرای آسان، مقاومت بالا و همچنین همخوانی آجرچینی با معماری سنتی از مصالح پرطرفدار و پرکاربرد در ایران محسوب می گردد.

آجر مدولار می تواند به عنوان یک عنصر قابل انعطاف و زیبا در دستان یک مهندس معمار آثاری خاص و ماندگار در هر معماری خلق کرده و روح زندگی را به ساختمان امروزی ببخشد. زیرا آجرها در رنگ، ابعاد تولید شده و مهم تر از همه درالگوها و چیدمان دارای تنوع بسیار زیادی می باشند.

آجر چینی مدولار چیست

این سبک از مدرن ترین الگوهای آجرچینی محسوب می شود. در این روش از آجرچینی در نماها شاهد الگویی هستیم که آجرها به صورتی روی هم سوار شده اند که روی هم چرخیده اند و حرکت موج مانندی تولید کرده اند. یکی از روش های اجرای این سبک این است که آجرها ابتدا سوراخ شده سپس از داخل میله هایی عبور داده میشوند و در حالت های مختلف روی هم سوار میگردند.

نمای مدولار

طراحی آجرچینی مدولار، تلاشی است در جهت پیشنهاد یک الگوی اولیه در جهت حل معضلات حال حاضر معماری مسکونی در منطقه از طریق پل زدن میان گذشته و حال، تا اثبات کند چگونه می توان به صورتی نو از مصالح و الگوهای بومی در جهت خلق معماری که به نیازهای عملکردی و همچنین زیباشناسانه انسان ایرانی امروز پاسخ بگوید بهره جست. نرم افزارهای طراحی پارامتریک، طراحی و اجرای بافت نما را تسهیل کردند. با طراحی بافت مدولار،  نما در طول روز به صورت متداوم تغییر می کند و کیفیت های مختلفی از نور و سایه را به نمایش می گذارد، در حالیکه فضاهای داخلی نیز همین را تجربه می کنند.

حفظ محرمیت بیشتر

یک مشخصه اصلی معماری مسکونی فراهم آوردن محرمیت برای ساکنین بوده، که در گذشته از طریق یک معماری درون‌گرا که اغلب در اطراف یک حیاط خصوصی که تمام بازشوها به آن گشوده می شد نمود پیدا می کرد. در گذشته بازشوها به ندرت در وجوه خارجی بنا دیده می شدند. اما در معماری مسکونی معاصر پنجره ها به گذر اصلی باز می‌شوند و با رشد عمودی آپارتمان‌ها می‌توان گفت محرمیت به کیفیتی گم شده بدل گشته است.

برای ایجاد حداکثر محرمیت در عین پاسخگویی به سایر نیازها مانند ، محدود کردن دید از بیرون به درون، ساماندهی ظاهر آشفته تراس در نما و کاهش صوت مزاحم ناشی از بافت پرتردد اطراف پاسخ می تواند پوشاندن توده معماری با پوسته ای مشبک آجرچینی باشد. از آنجا که آجر همواره به عنوان یک مصالح بومی پاسخگو به نیازهای اقلیمی ایران، در ایجاد بافت های متنوع بی‌شماری به کار رفته است، آجرمدولار به عنوان مصالح اصلی نما اننتخاب مناسبی است .

آجرچینی

کنترل شدت نور

بر خلاف بافت های مشبک آجری مرسوم با روزنه هایی با ابعاد ثابت، در این نوع آجرچینی ، طراحی یک بافت جدید در عین مدولار بودن نما امکان دست یافتن به درجات مختلفی از بازشوها بر حسب نیاز فراهم می گردد. طراحی پوسته آجری می تواند  به گونه ای باشد که بازشوها بر اساس دیدهای مطلوب و نا مطلوب همسایگی جانمایی شود.

تغییر زاویه چرخش آجرها این فرصت را به وجود می آورد که بتوان گشودگی های متنوع در پوسته توسط آجرچینی ایجاد کرد. زاویه های چرخش به دقت از طریق گفت و گویی میان درون و بیرون با در نظر گرفتن جهت تابش خورشید، نور روز و میزان مزاحمت آپارتمان‌های مقابل تنظیم شده اند. فرم پیچیده نما، زمان کم اجرا و شرایط اقتصادی پروژه تیم طراحی را به فکر فرو انداخت تا به دنبال روشی جدید برای ساخت این پوسته باشد. بدین ترتیب اجرای خشکه نما به وسیله سوراخ کردن آجرها روشی مناسب به نظر رسید.

نمای مدولار

چگونه تغییرات پارامتریک در آجر ایجاد کنیم

پارامترهای قابل تغییر در آجر شامل ابعاد آجر ، تعداد ردیف ها و ستون های آجر ، چرخش آجر حول محور خاص ، فاصله ی آجر ها از هم ( محور عمودی یا افقی )

با تغییر محور چرخش و موقعیت مکانی آن ، امکان تغییر در نمای نما فراهم می شود. به عنوان مثال ، محور ها  می توانند در جایی قرار بگیرند که پنجره وجود داشته باشد تا نور اضافی وارد شود یا با تغییر فاصله ی محور های موازی با هم میزان محرمیت و یا میزان ورود نور را می شود کنترل کرد .

آجر چینی

مدیر سایت

نویسنده از: 2020-02-20

دیدگاه خود را بنویسید