آجر و نور

آجر و نور

نورپردازی نمای آجرپوش

در هنگام طراحی نورپردازی نمای ساختمان طراح نور باید به میزان جذب و بازتابش نور در سطوح، با توجه به مصالح به کار رفته مانند آجر ، سنگ ، بتون و … نیز توجه کند. تشخیص میزان بازتابش یک سطح در نحوه برخورد طراح با آن سطح بسیار موثر خواهد بود.

درخشندگی سطحی با بازتابش زیاد که توسط منبعی با شدت روشنایی کم روشن شده، ممکن است برابر باشد با درخشندگی سطحی که بازتابش کمی دارد ولی توسط منبعی با شدت روشنایی زیاد روشن شده است. میزان جذب و بازتابش نور به جز طبیعت ماده به تمیز یا کثیف بودن و نو یا کهنه بودن آن نیز بستگی دارد.

در صورتی که هدف طراح نور ایجاد جلوه های بصری به کمک خاصیت بازتاب نور در آجر باشد باید بازتاب سطح مورد نظر از حد معینی بیشتر باشد. به طور مثال مصالحی مانند آجر سفید به این منظور مناسب هستند، در حالی که آجر تیره و کهنه بخش زیادی از نور تابیده شده را جذب می کنند.

نورپردازی

اهمیت مصرف انرژی در نورپردازی نما

یکی از مهم ترین موضوعات در زمینه نورپردازی نما، بحث مصرف انرژی است، تمام سیستم های نورپردازی هزینه برق مصرفی را افزایش می دهند در نتیجه باید درست ترین و بصرفه ترین راه برای این کار اتخاذ شود. موضوع مهم بعدی نحوه استفاده صحیح و هدایت درست نور برای روشنایی ساختمان است زیرا نورهایی که به شیوه نادرست نما را روشن می کنند نتیجه ای عکس داشته و ساختمان را نازیبا و گیج کننده نشان می دهد

نورپردازی

انواع  نورپردازی نما

مورد مهم بعدی انتخاب نحوه نورپردازی نمای ساختمان با توجه به معماری نما است. همانطور که می دانید جامعه با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر و تحول است و بسیاری از مردم دوست دارند شب را هم به روز تبدیل کنند. مردم می خواهند اوقات بیشتری از شب را خوش بگذرانند و دوست ندارند این حس خوش توسط تاریکی شب محدود شود. به همین خاطر روز به روز شاهد نماهای نورپردازی شده بیشتری هستیم، تا جایی که دیگر این ساختمان ها هویت اصلی شهر را تعیین  می کنند. اگر این سیستم به روش درست اجرایی شود حتی می تواند عامل جذب کننده توریست و گردشگر نیز باشد که نتیجه آن بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی شهر می شود.

نورپردازی کامل نما

بهترین روش برای سازه‌های تاریخی فرهنگی. بدون دستکاری در ذات بنا هرآنچه که هست را به نمایش می‌گذارد. در عمل با استفاده از پروژکتورهای قرار گرفته بر روی پایه در اطراف بنا اجرا می‌شود. این شیوه اجرا به دلیل عبور نور از شیشه‌های بنا مناسب هتل‌ها، مکان‌های اداری و مسکونی نمی‌باشد.

نورپردازی منطقه‌ای یا تاکیدی

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش مصرف برق در نورپردازی نمای ساختمان، نورپردازی قسمتی از نما بجای پر کردن کل نما با چراغ است. با این کار شاید نمای ساختمانتان در میان ساختمان های اطراف بدرخشد اما باید هزینه بسیار زیادی هم برای آن پرداخت کنید اگر تنها قسمت های مشخصی نورپردازی شود بازهم می تواند روی نظر مردم تاثیر مثبت بگذارد بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه اضافه مصرف برق و همچنین هزینه نگهداری و تعمیر لامپ ها وجود داشته باشد. بعلاوه تعبیه سوئیچی برای روشن و خاموش کردن همه یا تعدادی از چراغ های نما وقتی کسی در اطراف نیست لازم و ضروری بنظر می رسد.

نور

نورپردازی با نئون فلکسی

روش پرکاربرد دیگر نصب چراغ های ال ایی دی روی دیوار جلویی ساختمان است طوریکه خود چراغ ها نیز کاملا قابل رویت هستند در این روش باریکه های نازکی از نور از قسمت بالایی و پایینی چراغ تابیده می شود. این روش هم در ساختمان های مسکونی خوب جواب می دهد و هم در ساختمان های تجاری. همچنین اگر نمای ساختمان سطحی سخت و نامناسب دارد مانند آجر نما، این روش می تواند بهترین راهکار برای نورپردازی نما باشد. خوبی دیگر این مدل ها رنگ های بسیار متنوع چراغ ها و همچنین طول و عرض متفاوت باریکه های نور است.

دیوار آجری

نورپردازی پس زمینه

روش دیگر روشنایی از زمین است، در این روش چراغ ها روی سطح کف مانند زمین یا تراس قرار گرفته و از پایین، سمت بالای ساختمان را روشن می کنند. در این روش لامپ ها باید اندکی قوی تر باشد تا ارتفاع بیشتری را روشن کنند، این لامپ ها عمدتا 70 واتی بوده و به همین خاطر مصرف بالاتری دارند. همانطور که در شکل زیر مشخص است بهترین مکان برای نصب این لامپ ها فاصله بین پنجره ها است. برای طبقه های بالایی می توانید از لامپ های ضعیف تر استفاده کنید زیرا ارتفاع کمتری نیاز به روشنایی دارد.

نور

مدیر سایت

نویسنده از: 2020-02-20

دیدگاه خود را بنویسید