مصالح یک نمای کاربردی چه مشخصه هایی باید داشته باشه !

مصالح یک نمای کاربردی چه مشخصه هایی باید داشته باشه !

مصالح نمای ساختمانی یکی از مهمترین عناصر بیرونی برای ظاهر ساختمان است.

در طراحی ساختمان، طراحی نما به دلیل اینکه مشخص ‌کننده چارچوب کار برای دیگر اجزای ساختمان است مهمترین بخش به شمار می‌آید.

نمای ساختمان در ظاهر و زیباسازی شهرها اهمیت زیادی دارد. عناصر مهم در نماسازی مانند پنجره‌ها، بازشوهای در، مصالح، رنگ، سازه‌های عمودی و افقی، عناصر تزئینی و غیره باید هماهنگی و تناسب خوب را با هم داشته باشند.

انواع مصالح در نما شامل : سنگ ، آجر، آلومینیوم ( کامپوزیت ) ، شیشه ( کرتین وال ) ، سیمان ، چوب ، بتن اکسپز ، پنل فیبر سیمان ، پنل کاغذی نما ، نما با مواد معدنی ( رنگی ) ، سایدینگ ، استرچ متال ، بایرامیکس ، مونولیت که در بلاگ های بعدی مفصل راجع به هر کدام صحبت میکنیم .

عایق بودن نسبت به سرما و گرما

مصالح مختلف ساختمانی ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی ویژه مختلفی دارند و در نتیجه عملکرد حرارتی متفاوتی خواهند داشت. یک سیستم نمای موفق، نمایی است که زیبایی و بهره‌وری انرژی را باهم داشته باشد.

داشتن نمایی که عملکرد حرارتی خوبی داشته باشد مستقیماً مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا در نمای ساختمان، استفاده از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد.

عایق بودن نسبت به صوت

نمای ساختمان می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی ایده‌ال و مناسب عمل کند. توجه به این ویژگی به خصوص برای ساختمان‌هایی که در شهرهای بزرگ صنعتی و تجاری و یا در کنار مسیر گذراصلی واقع شده‌اند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

مصالح شیشه

مقاومت کافی

مقاومت در برابر زلزله ، مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر یخ‌زدگی ، مقاومت در برابر آتش‌سوزی ، مقاومت در برابر جداشدن و افتادن از نما اهمیت زیادی در انتخاب مصالح نما دارد .

سنگ در نما

انعطاف‌پذیر بودن در اجرای نما

 مصالحی که بتوان آنها را در نماهایی با اشکال هندسی متنوع (نماهای مدرن) بکار برد.

سبک بودن و قابل اجرا بودن در ساختمان‌های مرتفع یکی از ویژگی انعطاف‌پذیر بودن مصالح است.

مصالح انعطاف پذیر

اجرای سریع

با توجه به اینکه طولانی شدن در بهره‌برداری از هر پروژه ساختمانی می‌تواند عامل افزایش هزینه‌ها و افت ارزش پول شود، لذا سرعت در اجرای نما بسیار مؤثر خواهد بود.

مصالح نما سیمانی

مدیر سایت

نویسنده از: 2020-02-20

دیدگاه خود را بنویسید